Andrus Joonas (12.05.1970) on maalikunstnik, kes tegutseb ka performance'i ja installatsiooni valdkonnas. Oma kunstnikukärjääri alustas ta jõuliselt maantenäitustega (1995-2006), hiiglaslike monumentaalmaalide eksponeerimisega Pärnu-Tõstamaa maanteel. Ta on lõpetanud Pärnu Sütevaka kunstiosakonna ja Eesti Kunstiakadeemia kolledži Academia Grata ning olnud õppejõud nii Academia Gratas kui ka Academia Non Gratas. Lisaks on Joonas olnud ka tegevuskunstirühmituse Non Grata liige (1998-2007).

Aastal 2000 loobus ta kontseptuaalse aktina oma CV esitamisest enda tõestamiseks kunstnikuna. Joonase loomingu keskpunktiks sai "Aledoia" - kunstniku omamütoloogiasse kuuluv sõna, mis algselt tähistas lillemaalide seeriat, kuid hiljem laienes kogu loomingule. Joonas on kindlasti üks jõulisemalt müstilis-romantilist kunstnikumüüti ellu viivaid eesti kunstikke. Tema ellu kuuluvad valgustuslikud inspiratsioonihetked, pöördelised otsused, depressioonihoos põletatud teosed ja nägemustena saadud pildid. Tema õrn-rõvedad performantsid on põhjustanud nii suurt imetlust kui ka kohtuasjadega lõppenud skandaale.

Oma loomingulist tööprotsessi kirjeldab ta lühidalt nii: purusta illusoorne reaalsus ja järgi inspiratsiooni, see on ainus võimalus ennast leida selle illusiooni sees, kus me oleme, aeg-ajalt eksimine on selle rännaku paratamatu osa.

Otseste eeskujude puudumise tõttu oma loomingulisel teel on tema kunstikeel kujunenud äärmiselt isikupäraseks ja raskesti paigutatavaks ametlikesse kaanonitesse. Teda ennast ei ole see seganud, tema jaoks on see loomulik protsess. Eriti viimaste aastate arengute põhjal võiks nimetada tema loomingulist suundumist kaasaegseks müstikaks, kus iroonia ja erinevate kunstiliikide ja kultuuride süntees annab tugeva energeetilise laengu, kus väga väljendusrikast, tihti liigagi suurt mitmekülgsust ühendab kunstnik ise, kes ei vaja vahendajaid enda ja kõiksuse vahel.

Joonas on näituste ja performance'itega esinenud paljudes Euroopa riikides, Ameerikas ja Venemaal.
Töid kogudes: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Pärnu Uue Kunsti Muuseum,Pärnu Muuseum, Pärnu linn ja mitmed erakogud  Euroopas ja Venemaal.